Chceme chytré město Smart city Hodonín

Další a neméně důležitou součástí chytrého města je efektivní a ekonomické nakládání s odpady cestou elektronického řešení pro podporu třídění, ekologii a optimalizaci nákladů. Zkušenosti z Prahy, Kolína a i z Brna ukazují že se touto cestou zoptimalizuje sběrná síť, že místa sběru budou včas svezena a lépe uklizena, že město i svozové firmy budou mít aktuální informace, kde se v aktuálním čase hromadí odpad a je potřebný odvoz.
Jak to dělají města kde již probíhá pilotní projekt:
Hladinu odpadů v kontejnerech průběžně snímají ultrazvukové senzory. Údaje se odesílají datovou sítí do portálu Odpady.
Kontejnery jsou opatřeny samolepkami s QR kódem a NFC čipem. Zjištěné údaje se zadávají do mobilní aplikace a následně jsou odesílány do portálu Odpady.
O úroveň výše jsou kompresní sběrné koše poháněné solárním zdrojem.


Odpad se uvnitř koše slisuje a v momentě, kdy jsou koše plné, a samy zavolají svozovou firmu, aby je vyprázdnila. Vyhodnocení testovacího období ukázalo, že tento typ košů dokáže ušetřit značné finanční prostředky. Praha je proto chce rozšířit do dalších lokalit.
Jen pro zopakování. Smart city to jsou především sensory kvaltitní městská WIFI a zejména chuť zastupitelů prosadit Smart City Hodonín do praxe a nadcházející volby mohou rozhodnou i o této problematice